Zadaszenie tarasu to dobre, a czasem nawet niezbędne rozwiązanie. Chroni przed słońcem w upalne dni, a w inne przed deszczem. Nadaje stylu i tworzy odpowiednią atmosferę. Decydując się na zadaszenie, musimy zadać sobie pytanie: jakie jest najbardziej w naszym przypadku odpowiednie? Opcji jest wiele – może to być markiza, pergola pokryta tkaniną, lub drewniana, stalowa lub aluminiowa konstrukcja. Wybierając rodzaj zadaszenia, musimy wziąć kilka czynników pod uwagę – rodzaj budynku, nasłonecznienie, możliwość korzystania przez cały rok, meble na tarasie, indywidualne upodobania. Wybór konstrukcji to pierwszy krok, następnym jest dokonanie wyboru pokrycia. Jeżeli szkielet jest drewniany, to takie też może i ono być, ale również dobrym rozwiązaniem jest dachówka lub blacha. Jeżeli natomiast zależy nam, aby nie zacieniać miejsca pod tarasem, to lepsze jest zastosowanie poliwęglanu bezbarwnego, który przepuszcza 80% promieni lub mleczny z przepuszczalnością 45%.
Poliwęglan – tworzywo o wielu zastosowaniach
Dlaczego poliwęglan ma tak szerokie zastosowanie? By opowiedzieć na to pytanie, należy poznać jego właściwości, a te pozwalają wykorzystać go na wiele sposobów w budownictwie mieszkalnym, komercyjnym, obiektach sportowych itp. Fizyczne właściwości poliwęglanu to wysoka przezroczystość, mały ciężar i wysoka odporność na uderzenie – jego udarność, czyli parametr określający, jaka siła musi zostać użyta, aby złamać dany materiał. W przypadku poliwęglanu to aż 10 kJ/m2. Podczas gdy parametr ten dla plexi wynosi 1,5 kJ/m2. Jest łatwy w obróbce mechanicznej. To główne zalety poliwęglanu, ale są też inne takie jak właściwości termiczne. Zakres temperatur, w którym może być eksploatowany, jest szeroki: od -30°C do +120°C. Ważną zaletą poliwęglanu jest również to, że jest tworzywem niepalnym i samogasnącym. Nie można też nie wspomnieć o chemicznych właściwościach poliwęglanu. Jest bowiem bardzo odporny na działanie większości kwasów organicznych, utleniaczy, obojętnych lub kwaśnych roztworów soli i tłuszczy. Musimy jednak mieć na uwadze, że aceton i toluen może uszkodzić powierzchnię poliwęglanu, dlatego czyszczenie powierzchni tego materiału preparatami raczej nie jest zalecane. Tworzywo staje się wtedy kruche, a powierzchnia matowa. Standardowe środki czyszczące nie mają jednak wpływu na wygląd i strukturę poliwęglanu.
Idealne tworzywo zamiast szkła
Poliwęglan jest idealnym tworzywem na pokrycie zadaszenia – jest on lżejszy prawie o połowę od szkła i łatwiej się obrabia – przycina, wierci otwory. Wcześniej wymienione właściwości poliwęglanu są ważnym czynnikiem, który wpływa na popularność przy wyborze materiału na zadaszenia. Za jego wyborem przemawia również wysoka przezroczystość i dobra przepuszczalność światła, która jest uzależniona od grubości i rodzaju poliwęglanu. W przypadku bezbarwnego komorowego wynosi ona od 64 do aż 82%.
Płyty na zadaszenie z poliwęglanu są estetyczne, funkcjonalne, wytrzymałe i są idealnym zamiennikiem szkła, Wystarczy tylko zaprojektować i wykonać zadaszenie i odpowiednio o nie dbać. Będzie długie lata służyć, chroniąc przed słońcem, deszczem i ciesząc oko swoim wyglądem.